Citroen Berlingo

Nieduży samochód dostawczy należący do grupy kombivanów. Jedno z pierwszych tego typu aut. Berlingo do sprzedaży trafił wspólnie z bliźniaczym Peugeotem Partnerem, produktem drugiej z marek należących do koncernu PSA. W przeciwieństwie do poprzednich aut osobowo-dostawczych, Berlingo był całkiem nową konstrukcją i nie powstał na podstawie istniejącego modelu osobowego. Pierwsza generacja była produkowana m.in. w Zakładzie Samochodów Dostawczych w Nysie. Od 2008 roku na rynku obecny jest Berlingo II.

Generacje Citroen Berlingo
Berlingo I   1996 – 2008
Berlingo II   2008 – aktualnie

Citroen Berlingo to główny przedstawiciel multifunkcyjnych kombivanów, który na rynku dostępny jest od 97 roku. Od tego czasu jest jednym z najchętniej nabywanych i kontraktowanych pracowników nie tylko u ludzi własnych ale także nieznacznych i średnich przedsiębiorstwach, którego sprzedaż przekroczyła już milion sztuk. W 2008 roku na wystawie w Genewie zadebiutowała druga generacja Citroena Berlingo, jednak na rynku nadal pozostała pierwsza generacja modelu pod nazwą Berlingo First.

Nie ulega uwagi, że Berlingo nie jest przeznaczone dla tych, którzy oczekują od samochody dynamicznej stylistyki nadwozia. Kanciasta bryła niedwuznacznie informuje o dostawczej roli pojazdu, jednakże jej detale (w postaci nieco „nadmuchanych” nadkoli czy reflektorów o nowoczesnej fakturze) nadają autu własny charakter. Pubudzającą ciekawość wersją, pod kątem stylistycznym, jest odmiana XTR wyróżniająca się plastikowymi nakładkami oraz pseudo-osłonami podwozia, przywołującymi na pomysł terenówki. Napraw swój samochód na Mechanicy24.pl !

Odłóżmy jednak design zewnętrzny na bok, a skupmy się na tym, co w aucie tego rodzaju jest bardzo ważne. Chodzi na pewno o obszerność wnętrza. Jeżeli chodzi o przestrzeń ładunkową, jest jej multum. Przy wykorzystaniu jedynie przednich foteli, do dyspozycji jest aż 3000 litrów. W przypadku wersji osobowej z drugim rzędem siedzeń, wartość ta maleje do i tak znakomitych 675 litrów. Jeżeli chodzi o ilość miejsca wygospodarowaną dla podróżnych, jest jej dużo, choćby z tyłu przydałoby się więcej przestrzeni na nogi.

Kupujących Berlingo dla rodziny ucieszy bez wątpienia fakt, że jego kabina obfituje w różnego stylu schowki

Minusem wnętrza jest za to sama deska rozdzielcza – materiały użyte do jej wykonania nie zachwycają jakością, a masywny wygląd wręcz przytłacza. Ogromnym plusem Berlingo jest natomiast ładowność, przekraczająca wartość pół tony.

Konstruktorom dostawczego Citroena nie najlepiej wyszło zawieszenie – choć zostało ono zbudowane z nowoczesnych podzespołów, pracuje zbyt głośno, kiepsko utrzymuje auto na zakrętach i słabo wybiera nierówności. Przy prowadzeniu samochodu przeszkadza także układ kierowniczy, przydałyby się lepsze amortyzatory samochodowe. Dobrze, że przynajmniej hamulce działają tak, jak powinny.

Citroen Berlingo, choćby nie pozbawiony wad, jest autem bardzo wszechstronnym, doskonale radzącym sobie zarówno jako samochód rodzinny, jak również pojazd typowo użytkowy. Wszechstronność ta została ponadto atrakcyjnie wyceniona i przyzwoicie wyposażona. Francuski model ma możliwość zatem być interesującą alternatywą dla dużego kombi.

Dodaj komentarz